MVR14D122K
Mfr.Part #
MVR14D122K
Datasheet
MVR14D122K
Description
VARISTOR 1200V 4500A 14MM DISC T
Stock
406
Capacitance @ Frequency :
160 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
4.5 kA
Energy :
232J
Features :
Maximum AC Volts :
750 V
Maximum DC Volts :
990 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Disc 14mm
Varistor Voltage (Max) :
1320 V
Varistor Voltage (Min) :
1080 V
Varistor Voltage (Typ) :
1200 V